Wartościowa muzyka dla dzieci – wydawnictwo Didier Jeunesse

W różnych miejscach polecałam już pojedyncze, wartościowe piosenki dzieciom dedykowane lub świetnie się dla nich nadające. Prawdziwą gratką jest jednak dla mnie znalezienie nie tylko dobrego utworu czy nawet płyty, ale całego wydawnictwa, które robi dla dzieci doskonałe rzeczy. Pisałam już o naszym – polskim – Pomelody – wiadomo ;), pisałam także o Barefootbooks i z jaką przyjemnością piszę dziś o Didier Jeunesse.

Różnorodność estetyczna, zawsze nietuzinkowe ilustracje i przemyślane projekty. Szczególnie mam w tym wpisie na myśli pozycje z muzyką – w formie książek z płytami, choć przyznam, że żadnej książki nie posiadam, za to przez ostatnie miesiące na stałe towarzyszy nam ich muzyka.

Trzy serie wydawnicze: 

LIVRES-DISQUES COMPTINES & CHANSONS – piosenki wydane w formie książki z płytą

LIVRES-DISQUES CLASSIQUE & JAZZ – selekcja i aranże klasyków muzyki jazzowej i poważnej

LIVRES-DISQUES COMPTINES DU MONDE – seria książek z płytami dedykowanymi różnym zakątkom świata

No i właśnie ta ostatnia seria po prostu skradła moje serce. Pewnie dlatego, że sama wiem jaka wartość tkwi w różnorodności stylistycznej, brzmieniowej i językowej. To co ja chcę zawrzeć w jednym sezonie Pomelody, Didier Jeunesse podzieliło na dedykowane albumy. Comptines et berceuses czyli rymowanki i kołysanki to główna ich zawartość. 

Prawie wszystkie są do znalezienia na iTunes, Deezer czy Spotify.

Dlatego nie będę się bardzo rozpisywać tylko polecam kliknąć w powyższe linki, znaleźć tytuły, które Was zainteresują i wpisać w wyszukiwarkę playera z którego korzystacie

Moje ulubione albumy to:

Comptines et berceuses du Baobab

(Tutaj <KLIK> do posłuchania)

Czyli muzyka baobabu – repertuar o rzadkim smaku, do którego osobiście mam słabść i widzę jak dobrze leży on dzieciom, z uwagi pewnie na swój silny pierwiastek rytmiczny. Ten album znamy w moim domu niemal na pamięć, choć gdy puszczałam go kilka pierwszych razy nie było to tak oczywiste, że chłopaki się w nim zakochają. Wybierali z reguły coś prostszego… a teraz to właśnie te piosenki podśpiewują układając Lego. Miód na moje kompozytorskie uszy.

Comptines de miel et de pistache

(Tutaj <KLIK> do posłuchania)

Czyli rymowanki miodu i pistacji 🙂 – ormiańskie, greckie, tureckie i kurdyjskie rymowanki i kołysanki – to również w naszych polskich realiach dosyć egzotyczna nuta, szczególnie gdy chodzi o muzykę dziecięcą

Comptines et berceuses d’Amérique latine

(Tutaj <KLIK> do posłuchania)

Zawsze miałam słabość do latynoamerykańskich klimatów. A tu one są takie pierwotne, „rdzenne”, organiczne. 

Skarby YouTuba

Kolejny element, który sprawia, że „kupuję” Didier Jeunesse w całości, to kanał na YouTube, gdzie animacje są „w duchu Pomelody” 😀 estetyczne, nietuzinkowe, stonowane, nieagresywne – nie dzieje się na nich zbyt wiele, to tylko lekki ruch nie przytłaczający warstwy muzycznej. Kanał nazywa się Didier Jeunesse – Des comptines et des chansons i zgodnie z nazwą znajduje się tam całkiem sporo rymowanek i piosenek w różnych językach.

To także wyśmienite źródło materiałów do nauki francuskiego. Poniżej kilka prostych piosenek z napisami:

Dla tych bardziej YouTubowych osobników – podrzucam kilka fantastycznych playlist od tego wydawnictwa:

Playlista z piosenkami z różnych serii wydawniczych:

Playlista piosenek po angielsku:


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.