Jak inspirować dziecko do rozwoju ruchowego poprzez taniec

Taniec w różnych formach towarzyszył mi przez całe moje dotychczasowe życie. Od baletu, poprzez taniec współczesny, aż do tańca towarzyskiego. Szkołę muzyczną drugiego stopnia ukończyłam na wydziale rytmiki, gdzie ruch był kluczowy. Nie była to jednak nauka konkretnych układów czy kroków tanecznych – chodziło ekspresję, wyrażanie siebie i muzyki ciałem. To samo podejście stosowałam potem w pracy z dziećmi: od niemowląt i przedszkolaków do nastoletnich uczennic szkoły baletowej. Sporo wiedziałam o tej dziedzinie w teorii, jeszcze więcej zebrałam w tym okresie spostrzeżeń wynikających z praktyki, ale wydaje mi się że istotę muzyki wyrażanej ciałem i przez ciało płynącej, moc jaka tkwi w ekspresji ruchowej pojęłam głębiej, dopiero gdy na świecie pojawiły się moje dzieci. A podkreślić tutaj warto, ze jestem mamą dwóch chłopców! 

Dzieci muzykują całym ciałem stąd taniec stał się nieodłącznym elementem wszystkich zajęć dla niemowląt i małych dzieci, jakie prowadziłam, a następnie także programu Pomelody. Widać było jak na dłoni, że one tego po prostu potrzebują. I choć jeśli ktoś Pomelody zna lub poczytuje regularnie tego bloga dobrze wie, że jestem wielką orędowniczką naturalnego rozwoju muzycznego dziecka, to z czasem zauważyłam, że warto dzieciom różne rzeczy proponować. Bo proponować to coś zupełnie innego niż narzucać. Chodzi raczej o stworzenie bogatego środowiska estetycznego wokół dziecka oraz okazji do naśladowania niż oczekiwanie, że dziecko zachowa się w sposób przez nas pożądany, w czasie przez nas wyznaczonym (zajęcia dodatkowe, zorganizowana zabawa w „muzykowanie”/tańce w domu). Tak jest w śpiewie, tak jest w grze na instrumentach i tak jest też w tańcu. O tym jak ważny jest ruch w kontekście rozwoju muzycznego bardzo dobrze opowiada ten krótki filmik. Jest po angielsku dlatego tłumaczenie jego tekstu na język polski zamieszczę poniżej. 

Znaczenie ruchu i kilka podstawowych założeń

Możesz myśleć: „Lubię śpiewać, ale dlaczego Pomelody promuje tak dużo ruchu?” Odpowiedź jest prosta: melodia jest wyrażana poprzez nasze głosy, ale rytm wyraża się głównie poprzez ruch ciała.

Zanim dzieci będą mogły zrozumieć i wykonać rytm, muszą najpierw doświadczyć go w swoich ciałach. Możesz łatwo wspierać ten proces uczenia się za pomocą własnego ruchu i tańca.

Nie przejmuj się tym czy „potrafisz” tańczyć, niech Twoje ruchy będą wyraźne i celowe, aby pomóc dziecku odczuć rytm. Możesz nawet pokazać rytm lekko uderzając w plecki czy nóżkę dziecka, zapewniając w ten sposób „feedback” pulsu.

Zapomnij o skomplikowanych krokach, ciesz się muzyką:

1. Gdy Twoje dziecko jest obok, ale także gdy trzymasz je na rękach – zadbaj aby ruchy były jasne i przejrzyste, aby pomóc dzieciom odczuć rytm.

2. W przypadku maleńkiego – leżącego dziecka, zapewnij  „informację zwrotną” o rytmie: delikatnie wyklepuj puls piosenki na ciele dziecka podczas zabawy do muzyki lub śpiewania.

3. Zapewnij dziecku kinestetyczne doznania, biorąc je na ręce: kołysząc swoje dziecko w rytmie.

Najważniejsze to dobrze się bawić, śpiewając i tańcząc z dzieckiem, bo najważniejszą rzeczą, jaką przekażesz swojemu dziecku, jest miłość do muzyki!

 

O potańcówkach i innych muzycznych rytuałach, które warto wprowadzić w domu pisałam tutaj: http://www.powerofmelody.com/blog/rytualy-muzykowania-ktore-warto-stosowac-w-domu-lub-w-pracy-z-dziecmi/

a subiektywnie najlepsze propozycje piosenek do potańcówek znajdziecie tutaj: http://www.powerofmelody.com/blog/najlepsze-piosenki-do-potancowek-z-dziecmi-subiektywne-top-10/

Jak inspirować starsze dziecko tańcem 

Zakładając najbardziej optymistyczny scenariusz: od urodzenia tańczyliśmy z dzieckiem i przy dziecku, bawiliśmy się świetnie szalejąc po swojemu i bez kompleksów. Nasze dziecko bacznie obserwowało, a w chwilach gdy miało na to ochotę tańcowało z nami lub „sobie”, jego miłość do muzyki i tańca rozwijała się i w końcu nadszedł taki moment kiedy mogliśmy stwierdzić, że przykład który dziecku dajemy to jednak bardzo ograniczony zbiór ruchowych możliwości i przydałoby się poszerzyć nieco jego horyzonty. 

Zajęcia dodatkowe to pierwszy naturalny odruch – z naszej perspektywy oddajemy dziecko w ręce specjalisty. No i pewnie, jeśli okazja ku temu sprzyja i macie możliwość w takich zajęciach uczestniczyć to warto próbować, sama chodziłam na balet odkąd skończyłam 3 lata i myślę, że to odegrało ogromną rolę mojej świadomości ciała, postawie, koordynacji ruchowej i wielu innych aspektach rozwoju. 

Co jednak, gdy warunki nie sprzyjają: kilkoro dzieci, zima, wydatek, daleki dojazd, choroby, brak zainteresowania dziecka zorganizowaną formą zajęć lub inne czynniki sprawiają, że wyjście z domu „na tańce” to raczej ostatnia rzecz na jaką mamy ochotę? Tutaj chcę podzielić się z Wami moim sposobem na inspirowanie dzieci tańcem bez wychodzenia z domu.

Co jeśli nie zajęcia dodatkowe?

Zaczęło się dosyć wcześnie, ponieważ kiedy tylko zaczęłam dziecku proponować czas przed ekranem komputera czy tabletu to od razu starałam się pokazywać rzeczy wartościowe. Tak właśnie powstały wpisy o wartościowych animacjach, bajkach czy piosenkach dla dzieci. Ale jednym z elementów repertuaru były także klipy taneczne różnego rodzaju: od fragmentów baletu, poprzez musicale, teledyski z fajnymi choreografiami, aż do solówek z konkursów tanecznych. Na początku robiłam to głównie dlatego, że chciał swoim dzieciom zapewnić różnorodne, wartościowe bodźce artystyczne, wspaniałe choreografie czy dobre pomysły na realizację sztuk tanecznych szły w parze ze świetną muzyką. Z czasem zaczęłam, jednak zauważać jaką bezpośrednią ruchową inspiracją stają się one dla moich dzieciaków, których pobudzona wyobraźnia od razu pchała ich do tego by te ruchy samemu wypróbować. 

Stąd dziś chciałam zaprezentować Wam kilkanaście filmów dostępnych na YouTube, które warto wykorzystać jako inspiracja dla dzieci w domu. A zimowe miesiące nadają się do tego znakomicie. Oczywiście oprócz filmików dostępnych poniżej bardzo polecam stare musicale, przedstawienia baletowe lub teatr tańca zarówno w wersji on-line a tym bardziej na żywo. 

Pina

Mirror Dance

Bandaloop

Lil Buck

(Tu fragment od 2:30 po prostu przepiękny)

William Forsythe- N.N.N.N.

Singin’ in the Rain

Nicholas Brothers

Smoke

Petite Mort

La La La Human Steps – Amelia

Niesamowici Azjaci

Batsheva Dance Company – SADEH21

Teledysk Florence + The Machine 

Akram Khan

Jezioro łabędzie 

Dziadek do orzechów 

Igor Moyseyev Ballet

Mam nadzieję, że filmiki Wam posłużą. Staram się pokazywać chłopakom jako bezpośrednią inspirację tańczących mężczyzn, więc możliwe, że sporo ich tu znajdziecie. To znaczy kobiety naturalnie również, ale jakoś wydaje mi się, że tańczący mężczyzna to widok nieco rzadszy i wart podziwiania 🙂 Więc, aby sama jeszcze się „doinspirować”, w ramach przygotowywania tego wpisu poprosiłam o dodatkowe podpowiedzi rewelacyjną aktorkę-tancerkę i mamę Paulinę Giwer-Kowalewską, którą możecie zobaczyć poniżej albo po prostu na żywo 🙂 

 

 


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.