Grzechotka z rolki papieru

Szybki  i banalnie prosty w wykonaniu instrument, który nie wymaga specjalnych materiałów, a zaskakująco różnorodnie brzmi (to wszystko dzięki użytym balonom). Nada się jako fajny projekt dla starszaków (do wykonania samemu), a dla maluszków naprawdę użyteczny instrument/zabawka.

Jeśli więc macie pod ręką rolkę po papierze toaletowym i dwa balony to do dzieła, bo warto!

Jak zaraz się przekonacie, nam spodobało się tak bardzo, że zaczęliśmy kombinować używając różnej wielkości rolek, naciągając balony w różny sposób oraz uzyskując różne brzmienia poprzez użycie różnego rodzaju wypełnienia (ryż/kasza jaglana/kasza gryczana/piasek/kamyki)

POTZEBUJEMY

  • rolkę po papierze
  • taśmę (ja użyłam izolacyjnej oraz dekoracyjnej – washi tape)
  • dwa balony
  • garść ryżu lub dowolnej kaszy
  • nożyczki

Balonom odcinamy zwężoną część.

Tak powstałą membranę naciągamy na rolkę z jednej strony, a następnie wsypujemy kaszę/ryż.

Naciągamy balon na drugą stronę rolki.

I obklejamy dowolną taśmą. Ja zdecydowałam się na użycie izolacyjnej w pierwszej kolejności – jest wytrzymała, ma mocny klej i dobrze zabezpiecza balony. Następnie obkleiłam grzechotkę taśmą dekoracyjną – papierową, która wygląda pięknie, jednak nie jest zbyt wytrzymała.

Zrobione!

Tak fajne i proste, że sami rozumiecie – nie mogliśmy poprzestać na jednej! 😉


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.