Domowy instrument strunowy – jak zrobić cytrę?

Kolejny projekt DIY. Tym razem coś z grupy instrumentów strunowych czyli chordofonów, ale równie tanie, proste i kolorowe.

Cytra 

jako, że należy do instrumentów strunowych ( a precyzyjniej strunowych – szarpanych), potrzebne nam coś, co posłuży za struny oraz płaskie pudło rezonansowe.

POTRZEBUJEMY:

– płaską, metalową puszkę o dowolnym kształcie (np. po czekoladkach)
– gumki recepturki
– kolorową taśmę klejącą lub taśmę izolacyjną
– nożyczki

Krok 1 – naciąganie gumek na pudełko

Na początku musimy zadecydować ile „strun” ma mieć nasz cytra. Rozplanujmy je na pudełku tak, by można było swobodnie je szarpać. Przyklejamy więc rozciętą, dosyć mocno naciągniętą gumkę, taśmą klejącą do boków pudełka

Odwracamy pudełko do góry nogami. To jest ostatni moment by naciągnąć gumkę tak mocno, by uzyskać pożądaną wysokość dźwięku. Odpowiednio naciągniętą gumkę przyklejamy taśmą do dna pudełka, a następnie wiążemy supełek, by nie wyślizgnęła się z taśmy.
Postępujemy tak z każdą gumką.

Krok 2 – utwierdzanie gumek i ozdabianie pudełka zarazem

Aby mieć pewność, że gumki nie przesuną lub poluzują się, oklejamy boki pudełka mocną taśmą klejącą. Tu mamy dużą dowolność, może to być zwykła, przezroczysta lub kolorowa taśma klejąca lub taśma izolacyjna.
Ja postanowiłam użyć kolorowych taśm, które mam w domu. Są one jednak dosyć transparentne, a nie chciałam, by napisy z opakowania były widoczne, dlatego najpierw użyłam dużej, mocno klejącej, srebrnej taśmy.
A następnie okleiłam pudło rezonansowe taśmami kolorowymi.
Gotowe!
(nagranie nie jest najlepsze i nie oddaje różnych wysokości dźwięku oraz niesamowicie długiego wybrzmienia jakie daje metalowe pudło rezonansowe, dlatego lepiej po prostu spróbujcie sami!)

SŁOWA NA DZIŚ:

– chordofony – instrumenty strunowe
– pudło rezonansowe
– wysokość dźwięku
– wybrzmienie

Sprawdź inne projekty które zrobić możesz sam!


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.