Co to jest Pomelody? Co warto kupić w promocji?

Co to jest Pomelody? 

Wartościowa muzyka i słuchowiska dla dzieci. 

POwer of MELODY – bo muzyka ma moc i jakby się nad tym pochylić to tę moc w rozwijaniu, angażowaniu czy uspokajaniu dzieci, rodzice wykorzystywali zawsze.

Z jakiegoś powodu jednak w świecie w którym żyjemy wpisanie frazy „piosenki dziecięce” w wyszukiwarce może skończyć się tragicznie. Zarówno dla rozwoju dziecka, jak i zdrowia psychicznego rodzica. 

Pomelody to przede wszystkim wysokiej jakości treści dla dzieci. Wartościowe estetycznie oraz z punktu widzenia wpływu na rozwój – zarówno w warstwie audio jak i wizualnej. 

Dlaczego Pomelody jest takie inne?

Tak do końca to nie wiem 🙂 Ale mam pewną straszliwą hipotezę.

Dzieciom po prostu łatwo wcisnąć tandetę, a społeczeństwo mamy ogólnie rzecz biorąc na tyle słabo muzycznie wyedukowane, że dorośli ufają, że gdy coś nazywa się „muzyką dla dzieci” to taka ona ma być. Oczywiście większość z nich czuje podskórnie, że ta „muzyka dla dzieci” to jakaś męcząca i brzydka jest. No ale cóż – jest piosenka o samochodach, jest o żyrafie więc trzeba dziecku puszczać. 

A Pomelody przyszło trochę z innej planety. Wyszło z zupełnie innego założenia, że jak już coś robić to robić dobrze, a właściwie najlepiej, a jak dla dzieci to jeszcze lepiej 🙂

Kompozytorka muzyki poważnej (czyli ja) w porywie wzburzenia zrzuciła któregoś razu gęsie pióro i pergamin w pięciolinię z dębowego biurka wylewając przy tym atrament na parkiet, podarła 6 Symfonię w trakcie komponowania której była i wykrzyknęła: „Basta! Do diaska! Wartościowa muzyka należy się także dzieciom”. Na co muzyk orkiestrowy, a zarazem przedsiębiorca gdzieś w trzewiach (czyli mój mąż Adam), wybierając się właśnie do opery, stojąc w przedpokoju i poprawiając muszkę i frak, spojrzał na nią, odstawił powoli instrument i odrzekł: „To komponuj dla dzieci, a ja to wydam”.

Historia oparta na faktach – prawie tak właśnie było – tyle, że to było biurko z IKEI 😉 

Moda na design nie dotarła do dziedziny „muzyki dla dzieci”. Ubranka, mebelki, zabawki, książeczki – a i owszem, bo tu jest większa szansa, że dorosły sam rozsądzi czy to dobre czy niedobre. Ale dobra muzyka? Dla dzieci?

Kolekcja Pomelody powstała po to, by w miejscu znajdował się zbiór piosenek, które sprawią dziecku radość, ale nie będą „dziecięce” – jeśli pod tą nazwą kryje się tandeta. Muzyka zrywa z tradycyjnym podejściem do utworów dziecięcych, są one pisane „jak dla dorosłego”

Albumy zostały zaprojektowane w taki sposób by maksymalnie stymulować rozwój wyobraźni, zmysłów i wrażliwości dziecka, ale jednocześnie opierając się na założeniu, iż dziecko uczy się poprzez naśladowanie swoich autorytetów, muzyka ta jest stworzona w taki sposób, by sprawiała przyjemność w odbiorze również rodzicowi.

A że marzy nam się, żeby radość muzykowania i „muzyka dziecięca” w najlepszym tego słowa znaczeniu, dotarła pod strzechy to staramy się, by Pomelody było jak najbardziej dostępne – zarówno jeśli chodzi o cenę jak i wygodę użytkowania.

Na mocy wartościowej muzyki budujemy więc różnorodne narzędzia. Część treści dostępna jest za darmo (kanał Pomelody na YouTube), część formie fizycznej (śpiewniki, płyty CD, zajęcia rodzinnego muzykowania, szkolenia dla rodziców i nauczycieli) a pozostała część w formie cyfrowej wypełnia aplikację Pomelody.

Dzięki kursowi online – „Power of Melody” (www.kurs.powerofmelody.com) można także dowiedzieć się jak, w sposób praktyczny, wykorzystywać radość płynącą z muzykowania w domu lub pracy z dzieckiem.

Jeśli zaś chodzi o cenę, to nie ma miesiąca w którym nie oferowalibyśmy możliwości zakupienia któregoś z produktów w maksymalnie przystępnej cenie. 

Co warto kupić?

Śpiewniki z płytami Pomelody sezon 1,2,3 

Często pytacie: który jest najlepszy? Albo która cześć najbardziej spodoba się trzylatkowi, a która najlepsza będzie dla niemowlęcia? Gdzie jest najwiecej melodii bez słów, a gdzie najwiecej piosenek po angielsku? Jednym słowem: który sezon wybrać? A ja zupełnie szczerze odpowiadam wtedy, że nie mam pojęcia! i że najlepiej wszystkie.  A to dlatego, że za angielskimi albumami Pomelody kryje się pewien patent. 

Otóż każda z nich jest tworzona w oparciu o pewien przepis do którego doszłam przez lata pracy kompozytorsko-pedagogicznej. 

 • Każdy album zawiera niemal taką samą ilość piosenek w skalach innych niż durowe i metrach innych niż dwudzielne – i właśnie stąd pochodzi poje porównanie do zróżnicowanej diety muzycznej. Każdy album zawiera pewną pulę melodii zapożyczonych z różnych kultur jak i tych skomponowanych przeze mnie w bardzo konkretnym celu. 
 • Każdy prezentuje cały przekrój barw i stylów osiąganych dzięki zróżnicowanemu instrumentarium i odmiennym aranżacjom. I to wszystko razem sprawia, że mogę Wam te albumy prezentować jako takie, które stworzą w Waszym domu bogate środowisko muzyczne. 
 • Ale kryje się za tym jeszcze coś. Nadrzędnym celem jest pobudzenie do aktywnego muzykowania. Piosenki są więc komponowane w ten sposób, aby nie tylko wywrzeć doznania słuchowe, ale przede wszystkim stworzyć przestrzeń do ich współwykonywania. Z tego powodu kolejne utwory mają określoną długość i formę, ale przekłada się to także na stosunek piosenek wykorzystujących narrację tekstową do tych „bez słów” – gdzie tekst schodzi na dalszy plan. 

Ta „receptura” sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, a gdy rekomendyjemy je dzieciom mamy tak naprawdę na myśli dzieci od 0-99 lat (jak to często na grach planszowych bywa oznaczane). I o to właśnie chodzi. 

Albumy te są w przeważającej części w języku angielskim, dostępne w wersji papierowej (śpiewnik + płyta CD) i cyfrowej (lub jak kto woli: zero waste) w formacie mp3 + pdf. Zeszyty zawierają ilustracje, nuty i chwyty gitarowe (za wyjątkiem cz.1 – nie wpadłam jeszcze wtedy na to rozwiązanie). A tutaj można posłuchać fragmentów https://shop.pomelody.com/pl/posluchaj/

DLA KOGO

 • Dla tych którzy szukają wartościowej i różnorodnej muzyki dla całej rodziny – i na jednej płycie chcą mieć muzykę w zupełnie różnych stylach i aranżacjach
 • Dla nauczycieli języka angielskiego
 • Dla niemowląt, które chcemy jedynie osłuchać z brzmieniem innych języków 
 • Dla dorosłych i dzieci, którzy lubią jak angielski „sam wchodzi” poprzez piosenki
 • Dla tych co lubią śpiewać w samochodzie

Link do produktu: https://shop.pomelody.com/pl/kategoria-produktu/spiewniki/

Polski śpiewnik z wartościową muzyką dla dzieci

Po wydaniu trzech zeszytów, a więc prawie 70 piosenek (!) po angielsku (Pomelody Season 1,2 i 3) nadszedł taki moment, gdy pewnego rodzaju faux pas byłoby niewydanie albumu Pomelody w polskiej wersji językowej, ale także z aranżacjami tych piosenek których dzieci uczą się w przedszkolach lub słuchają na YouTube, jednak ich jakość jest okrutna. Pragnęliśmy, by ta pierwsza polska edycja była esencją założeń Pomelody mając nadzieję, że trafi ona nie tylko do koneserów wartościowej muzyki dla dzieci (tak jak to trochę było z naszymi wcześniejszymi produkcjami, ale przede wszystkim „pod strzechy” – do żłobków, przedszkoli, różnego rodzaju placówek edukacyjnych, wychowawczych i wielu, wielu różnych domów tak, by bogate środowisko muzyczne towarzyszyło rozwojowi i wychowaniu kolejnego pokolenia, a radość muzykowania mogła zostać odkryta przez każde dziecko w Polsce. Stąd też forma śpiewnika i dobór muzyki. 

Na płycie znajdują się zarówno wielkie polskie dziecięce przeboje, jak i tradycyjne piosenki pochodzące z różnych zakątków świata oraz autorskie kompozycje. Niektóre z nich zanim trafiły na polską płytę, podbiły już serca dzieci i dorosłych muzykujących z Pomelody i nie wyobrażałam sobie by się w tym zestawieniu nie pojawiły. Są tam takie, które swoim tekstem wprowadzą słuchacza w słowną narrację, ale i takie które dzięki swojej bardzo prostej strukturze językowej („pa ra ram”, „da bu di bu”) stworzą okazję do czysto muzycznego przeżycia, odciążając dziecko od konieczności przetwarzania bodźców językowych. Starałam się, by dobór piosenek był idealnie zróżnicowany w zakresie stylistyki, instrumentarium, tonalności i rytmiki, a płyta stała się muzycznym suplementem diety ze świetnie skomponowanym zestawem witamin i minerałów. Znajdziecie tu więc zarówno afrykańską piosenkę „Obwisana” rodem z Ghany, w skali miksolidyjskiej, swingujące „Dabudibu” w skali bluesowej , nieregularne „Abrakadabra” w metrum 7/4 czy „Starego Niedźwiedzia” brzmiącego raz wesoło raz smutno tak, by zestawienie trybów durowego i mollowego ukazało się dziecku jako zauważalny kontrast. 

Do płyty dodaliśmy także 5 utworów w wersji instrumentalnej, które służą rodzicom i opiekunom (wprowadzając do muzycznych rytuałów „zabawę w karaoke”), ale także nauczycielom i terapeutom. 

Sam śpiewnik przybrał formę picture booka w której to tekst wkomponowany jest w ilustrację, będącą jedynie pretekstem do aktywnego słuchania muzyki lub jej współwykonywania, a nie dosłownym odzwierciedleniem treści piosenki. Na ostatnich kartach znajdują się także nuty i gitarowe chwyty, by dać nauczycielom lub grającym na instrumencie rodzicom i opiekunom jeszcze jedno narzędzie do wspólnego muzykowania. Bo – powtórzę się, ale trudno – właśnie ono jest nadrzędnym celem i właśnie poprzez aktywne tworzenie muzyki, potencjał dziecka ma okazję się rozwijać.

Album w języku polskim dostępny jest w wersji papierowej (śpiewnik + płyta CD) i cyfrowej (lub jak kto woli: zero waste) w formacie mp3 + pdf. 

A tutaj można posłuchać fragmentów https://shop.pomelody.com/pl/posluchaj/

DLA KOGO

 • Dla tych, którzy szukają wartościowej muzyki dla dzieci w języku polskim!
 • Dla nauczycieli żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, którzy poszukują dobrych i zachęcających do śpiewania i zabawy aranżacji polskich klasyków (wersje instrumentalne!)
 • Dla naszych Rodaków za granicą

Link do produktu: https://shop.pomelody.com/pl/produkt/polski-spiewnik/

Instrumenty orkiestrowe opowiadają bajki

– słuchowiska + artbook

Poznawanie świata instrumentów jest w swej istocie fascynujące!! Szkoda jednak, że często sprowadza się do rozpoznania ich na zdjęciu i przyporządkowania im odpowiedniej nazwy czy jakiejś koszmarnej kilkusekundowej próbki. A tak naprawdę chodzi tu o poznawanie świata dźwięków, barw, faktur, niuansów i odcieni. W moim idealnym scenariuszu, każde dziecko miałoby możliwość poznania wielu prawdziwych, orkiestrowych (i nie tylko!) instrumentów samemu, poprzez eksperymenty – wydobywanie z nich dźwięków i wsłuchiwaniu się w nie, tworząc w głowie własne historie i skojarzenia. O idealne scenariusz jednak w życiu trudno, ale próbując choć cząstkowo go ziścić stworzyliśmy album: Instrumenty orkiestrowe opowiadają bajki.

Postanowiłam wyprodukować coś o czym zawsze marzyłam czyli płytę wraz z książką z których można dowiedzieć się jak dany instrument wygląda, nazywa się oraz przyswoić kilka podstawowych informacji o nim, a przede wszystkim zanurzyć się w tym jak brzmi ALE to wszystko w nieoczywistej formie. 

Album zawiera 10 bajek audio, które zilustrowaliśmy dźwiękowo przez instrumenty orkiestrowe i wydaliśmy w formie art booka z kolażami do każdego z słuchowisk. 

Ścieżka dźwiękowa do każdej bajki prezentuje możliwości jednego instrumentu (skrzypce, harfa, obój, klarnet, flet/flet piccolo, akordeon, puzon, waltornia, perkusja). Poprzez słuchowisko dziecko naturalnie poznaje barwę, skalę i charakterystykę danego instrumentu, a nazwa, zdjęcie i podstawowe informacje na jego temat wkomponowane są w artystyczny kolaż. 

Forma art booka w nieoczywisty sposób obrazuje elementy zawarte w opowieści pozostawiając dziecku przestrzeń dla jego wyobrażeń.

Żeby mogły powstać TAKIE ilustracje do słuchowisk, trzeba było naprodukować wiele plam i plameczek, by ostatecznie wybrać tę najlepszą i zawiesić w kosmosie jako planetę lub umiejscowić na wzburzonym morzu, jako wyspa dla śpiewających syren. Cudnie było podglądać autorkę kolaży – Ewelinę Rivillo przy pracy i obserwować jak historie i dźwięki, które powstawały w mej głowie z myślą o moich dzieciach, nabierają realnych kształtów i kolorów. 

Album dostępny jest zarówno w wersji papierowej (śpiewnik + płyta CD) jak i cyfrowej (w formacie mp3 + pdf).

DLA KOGO:

 • Dla rodziców, których dzieci jęczą w samochodzie
 • Dla nauczycieli muzyki i rytmiki, do wykorzystania podczas zajęć 
 • Dla przedszkolaków i starszych dzieci, by mogły usiąść z książką przy odtwarzaczu i „zapomnieć o świecie”
 • Dla maluszków by w ich mózgach tworzyło się tysiące nowych połączeń nerwowych podczas gdy one spokojnie zasną 
 • Dla całej rodziny na długie wieczory

Link do produktu wraz z fragmentem do odsłuchania: https://shop.pomelody.com/pl/produkt/instrumenty-orkiestrowe-opowiadaja-bajki/

Angielskie rymowanki z dźwiękiem 

Nasz mózg zapamiętuje nowe informacje, łącząc je z tymi, które już tam są. Dlatego najłatwiej zapamiętać nam te dane, które są połączone z największą liczbą innych informacji.

Zarówno język jak i muzyka mają rytm, melodię, wysokość, barwę, głośność, pauzy. Niezliczona jest ilość analogii pomiędzy procesem przyswajania języka i muzyki. Można zaryzykować stwierdzenie, że dla niemowląt nie ma nawet różnicy pomiędzy nimi, jako, że na początku dzieci naśladują melodię i rytm języka nie zdając sobie sprawy ze znaczenia poszczególnych słów.  Czemu więc nie wykorzystać tego mechanizmu do naturalnej nauki języka angielskiego!?

 

Album Angielskie rymowanki z dźwiękiem stworzony jest z myślą o rodzicach i nauczycielach jako narzędzie do kreatywnego i estetycznego wprowadzenia dziecka w świat języka angielskiego. Album zawiera 20 klasycznych angielskich rymowanek z soundtrackiem oraz piosenki oparte na tekstach kilku z nich.

Rymowanki zobrazowane są dźwiękami, które osadzają wierszyki w stałym pulsie, a także oddają dźwiękowo kontekst znaczeniowy, co sprawia, że znacznie łatwiej jest zapamiętać ich tekst. 

Poprzez osłuchiwanie się i powtarzanie ich dziecko przyswaja melodię, rytm i akcentuację języka angielskiego, a każda rymowanka nadaje się do wspólnej zabawy ponieważ są to odpowiedniki takich wyliczanek i wierszowanych zabaw jak polskie: „ważyła sroczka kaszkę“, „idzie rak nieborak” czy „wpadła bomba do piwnicy”. 

Rymowanki nagrane są z wyraźną mową i pięknym amerykańskim akcentem. 

Wzory rytmiczne, które są integralną częścią rymowanek to podstawowe elementy – „cegiełki” z których zbudowana jest ich rytmiczna struktura. Z ich pomocą pokazujemy dzieciom, że istnieją dźwięki różnej długości, oraz różne sposoby ich łączenia. Niejako „wyciągamy przed nawias” strukturę rytmiczną, będącą budulcem całego wiersza. Na takim – wyeksponowanym ‚szkielecie’, znacznie łatwiej jest osadzić brzmienie poszczególnych słów, a następnie ich znaczenie. 

Album wydany jest w formie picture booka, gdzie teksty wkomponowane są w przepiękne ilustracje do rymowanek. Ich autorką jest Natalia Noszczyńska (ilustratorka polskiego śpiewnika Pomelody z wartościową muzyką dla dzieci) a forma ta sprawia, że przyswajanie języka przeobraża uczenie się w zabawę i gimnastykę dla wyobraźni.

Album dostępny jest zarówno w wersji papierowej (śpiewnik + płyta CD) jak i cyfrowej (w formacie mp3 + pdf)

DLA KOGO:

 • Dla rodziców którzy chcą naturalnie – poprzez zabawę wprowadzać dziecko w świat języka angielskiego
 • Dla nauczycieli angielskiego w każdej grupie wiekowej, którzy znają moc jaka tkwi w Nursery Rhymes i potrzebują ich w estetycznej i oryginalnej formie
 • Dla maluszków, by osłuchiwały się z istotą rytmu, pulsu, akcentu, pauzy i poznawały teorię muzyki (nawet o tym nie wiedząc) i fundamenty języka

Link do produktu wraz z fragmentem do odsłuchania: https://shop.pomelody.com/pl/produkt/album-angielskie-rymowanki-z-dzwiekiem/

 

Kołysanki – Usypianki

Album który dostępny jest jedynie w formacie MP3 stworzony został z myślą o maluszkach od urodzenia do ok. 2 lat. 

Kołysanki – Usypianki to album wypełniony jest dwoma rodzajami wyciszających treści: odgłosami natury (usypianki) i wartościową muzyką (kołysanki). 

Każda usypianka to swego rodzaju pejzaż dźwiękowy trwający ok. 10 minut, przenoszący malucha do świata wypełnionego szumem morza, deszczu czy lasu i przypominający mu odgłosy jakich doświadczał w łonie mamy.

Zestaw kołysanek, które niemal nie zawierają słów, otuli malucha czysto muzycznym doświadczeniem melodii w różnych skalach, metrach, aranżacjach zróżnicowanych instrumentalnie i stylistycznie. Ich dźwiękowe bogactwo zamknięte w prostej formie stymulować będzie wyobraźnię dziecka, a dorosłego zachęci do nucenia.

Możliwy jest zakup pojedynczych kołysanek i usypianek, a także odsłuchanie fragmentu każdej z nich.

Link do produktu: https://shop.pomelody.com/pl/produkt/album-mp3-kolysanki-usypianki/

DLA KOGO:

 • Dla rodziców maluszków, którzy pragną śpiewać lub puszczać dziecku kołysanki w wartościowych aranżacjach
 • Dla dorosłych i dzieci, którzy chcą wyciszyć się i regenerować przy akompaniamencie odgłosów natury
 • Dla nauczycieli przedszkoli i żłobków na czas leżakowania 

Wyciszanki

Ten album również dostępny jest jedynie w formacie MP3 i powstał z myślą o starszakach w wieku od 3 do 5 lat. 

Album wypełniony jest trzema rodzajami treści i podzielony na trzy części: I Muzyka, która opowiada, II Muzyka, która nas otacza, III Zagadki dźwiękowe.

Wartościowa muzyką oraz zagadkami dźwiękowe pozwalają nie tylko zapewnić dziecku bogate środowisko muzyczne, ale także uczą aktywnego słuchania, skupiania uwagi, wyrabiają pamięć słuchową oraz wyobraźnię. 

Zestaw 10 piosenek jest w języku angielskim co daje dziecku możliwość osłuchania się z językiem i przyswajania go naturalnie poprzez zanurzenie w narracji muzycznej.

Pejzaże dźwiękowe miasta, wsi czy życia domowego kierują uwagę na muzykę, która nieustannie nas otacza. 

Zagadki dźwiękowe mogą zagiąć nie jednego „mądralę” 😉

Możliwy jest zakup pojedynczych wyciszanek, a także odsłuchanie fragmentu każdej z nich.

Link do produktu: https://shop.pomelody.com/pl/produkt/album-mp3-wyciszanki/

DLA KOGO:

 • Dla rodziców starszaków chcących wprowadzić „cichy czas” lub wykorzystać nagrania jako narzędzie do uspokajania rozjuszonego czterolatka 😉 
 • Dla nauczycieli i terapeutów pracujących z dziećmi do przeprowadzania zajęć 
 • Dla kierowców, pragnących okiełznać znudzonych, młodych pasażerów

 

DO SKLEPU TĘDY -> https://shop.pomelody.com/pl/


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.