Angielski przez muzykę jest prostszy! – estetyczne materiały dla dzieci z YouTube po angielsku

Nie chcę się powtarzać, ale kolejny już raz znajdziecie tu potężną dawkę muzycznych inspiracji. Tym razem jednak skupiam się na wartościowych estetycznie (zarówno w warstwie audio jak i video) materiałach po angielsku. Prawdopodobnie Ci z Was, którzy tak jak ja uczą swoje (lub cudze) dzieci tego języka, będą cieszyć się szczególnie, ale myślę, że i tym którzy tego nie praktykują poniższe materiały bardzo (mówiąc kolokwialnie) „siądą”. A może właśnie będą inspiracją do tego, by język angielski w zabawny i swobodny sposób (bo przez piosenki/bajki/słuchowiska i wiele innych…) wprowadzić.

Będę Wam delikatnie sugerować które z materiałów są dla dzieci starszych, a  które dla młodszych, ale temat jest bardzo względny, bo zależy nie tylko od wieku, ale również poziomu językowego zaawansowania dziecka, jego zainteresowań itd. więc najlepiej jeśli przejrzycie wszystkie materiały i sami zadecydujecie co dla Waszych potrzeb jest najodpowiedniejsze.

„Zacznij od Bacha”

[STARSZAKI]

No dobrze, nie koniecznie akurat od Bacha, ale od powiązania nauki języka angielskiego z wiedzą o muzyce, jej historii, kompozytorach i słynnych utworach. A to za sprawą podcastu Classics for kids. Na stronie znajdziecie utwory, gry, informacje, ale przede wszystkim bazę kilkominutowych podcastów o tematyce związanej z muzyką. Wszystko po angielsku rzecz jasna

Peter and the wolf

[MALUCHY/STARSZAKI]

Zostajemy w klimacie muzyki poważnej, ale niezwykle przystępnie. Piotruś i Wilk to baśń muzyczna  Siergieja Prokofiewa na głos recytujący i wielką orkiestrę symfoniczną, ale gdy ten głos recytuje po angielsku, a baśni towarzyszą Disney’owskie animacje to już bomba witaminowa!

Maluchom polecam oczywiście tę animowaną adaptację.

Starszakom można zaprezentować jedynie warstwę audio, a następnie skorzystać z tej strony gdzie utwór rozłożony jest na części pierwsze i odbyć „przy okazji” niesamowicie bogatą lekcję poznawania orkiestrowych instrumentów:

Teaching Children About the Orchestra

Pomelody – audio story

[MALUCHY/STARSZAKI]

Kontynuując temat audio bajek i poznawania instrumentów. Jednym z elementów programu Pomelody są właśnie audio stories czyli angielskie słuchowiska w których opowiadana historia ilustrowana jest przez jakiś instrument (inny za każdym razem). Jedna z nich dostępna jest na YouTube:

Pomelody – ćwiczenia muzyczne po angielsku on-line

[MALUCHY/STARSZAKI]

W ramach tej samej aplikacji temat swobodnej, ale aktywnej nauki angielskiego poprzez zabawę muzyką jest „ugryziony” także z innej strony. Znajduje się tam baza ćwiczeń on-line do wykorzystania niczym „ćwiczenia z Chodakowską” 🙂 z dziećmi.  Służyć mogą do nauki w domu jak i do wykorzystania w klasie podczas zajęć muzyki lub angielskiego. Fragmenty dostępne są na YouTube, a samą aplikację można wypróbować w planie darmowym.

The Percussive Art of Storytelling

[STARSZAKI]

Level hard – można stwierdzić, ale jest to rzecz niesamowicie otwierająca głowę. Historia opowiadana i wygrywana jednocześnie na instrumentach perkusyjnych. Rewelacja!

Alfabet po prostu

[MALUCHY]

Coś dla maluszków. Może nie jakieś wybitne jeśli chodzi o warstwę muzyczną, ale gustu dziecka nie zrujnuje, a przydatne bardzo.

Silly Symphonies

[MALUCHY/STARSZAKI]

Dla dużych i małych. Tekstu niewiele, muzyka doskonała. Rekomendować tak naprawdę nie potrzeba, bo to rzecz nawet z przed „naszych czasów”, istny klasyk rzekłabym. Dzielę się więc naszymi ulubionymi:

Książeczki – moja miłość

[MALUCHY/STARSZAKI]

Książki zwane Sing along storybooks zasługują na osobny wpis (już niedługo)

Z książek innych, ale wciąż łączących dźwięki i angielski, bardzo dobrym pomysłem (dla maluchów!) może okazać się The Noisy Book po polsku znana jako Księga dźwięków. Możecie poczytać o niej cały wpis -> tutaj <- zachęcam bo to wpis „z pomysłem” jak pewne problemy łączące się z tą książką obejść.

Ale zostańmy jeszcze chwilę w temacie książek. Bo sprawa z nimi ma się tak, że są super, ale jeśli nie jesteście native speakerami lub filologami, niejednokrotnie pewnie przeszło Wam przez myśl, że macie za słaby akcent, by mówić do dziecka/czytać mu w innym języku niż ojczysty. To zupełnie niepotrzebna obawa, bo lepiej tak niż wcale i krzywdy dziecku nie zrobimy (to tak samo jak z fałszywym śpiewaniem), jedynie pożytek. No ale! W sytuacji gdy ktoś może raz na jakiś czas poczytać za nas to czemu nie. Dlatego podsuwam Wam trzy urocze bajeczki z całkiem przyjemnymi grafikami i przyzwoitą warstwą muzyczną. Nie jest to jeszcze gwóźdź tego rozdziału, ale polecam!

A teraz  do rzeczy!

Eric Cale i jego przepiękne klasyki (takie jak np.: The Very Hungry Caterpillar) można odnaleźć na YouTube w wersji nie tylko lekko zaanimowanej, ale przepięknie zilustrowanej muzycznie. Wartość samych koncepcji zawartych w książkach jak i grafik jest nie do przecenienia, a gdy dodamy do tego jeszcze wartościową muzykę… no cóż ja ma tu więcej powiedzieć!

 

Piosenki! – rzecz jasna

[MALUCHY/STARSZAKI]

No nie było by wpisu o nauce angielskiego przez muzykę bez piosenek! Ale, że taki temat wałkujemy na tym blogu już jakiś czas to pozwólcie że odeślę Was do:

  1. Wartościowych muzycznie piosenek ( wiele z nich po angielsku właśnie)

Wartościowa muzyka do zabawy dla dzieci – skarby YouTuba

Wartościowa muzyka dla dzieci – propozycje w języku angielskim

2. Wartościowych estetycznie i muzycznie animacji

Wspaniałe animacje i dobra muzyka dla dzieci na YouTube/Vimeo

Warto zacząć od gotowych playlist YouTube z wartościowymi animacjami i piosenkami dla dzieci (po angielsko oraz po polsku) Znajdziecie je tutaj:
Wartościowe Animacje dla Dzieci | Quality Animations for Kids | Pomelody
– Wartościowa Muzyka Dla Dzieci | Quality Kids Music
– Playlista z piosenkami Pomelody po angielski 

ZAINSPIRUJ SIEBIE I INNYCH

Mam nadzieję, że była to konkretna dawka inspiracji.

Ale jest jeszcze coś – grupa Facebookowa: Power of melody | wartościowe materiały dla dzieci, która właśnie po to powstała, by się wzajemnie inspirować wartościowymi materiałami w zakresie:
– Rozwoju muzycznego dzieci w praktyce
– Uczenia dzieci angielskiego przez muzykę i zabawę
– Wychowania poprzez sztukę
które posłużą do nauki języka i rozwoju poprzez sztukę i zabawę muzyką! Grupa przeznaczona jest zarówno dla rodziców jak i nauczycieli.

Prócz tego, rzecz jasna aplikacja Pomelody (https://pomelody.com) powstała właśnie po to, żeby dostarczyć rodzicom i nauczycielom gotowe rozwiązania i wartościowe materiały w języku angielskim. Znajdziecie tam program aktywności muzycznych w postaci 6 kilkuminutowych filmików na każdy dzień oraz muzykę, słuchowiska, wykłady i animacje. Można spróbować za free.

Jeśli kogoś w jakiś sposób zachęciłam to pragnęłabym bardzo o tym usłyszeć!

 


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.