Wartościowe książki dla dzieci po angielsku – subiektywne TOP 5

Muszę przyznać, że książeczek po angielsku mamy w domu zatrzęsienie. Ja właściwie nie kupuję dzieciom zabawek. Ale książki to co innego. Widzę w nich wartość rozwojową, językową, estetyczną, bliskościową i tak wiele innych, że tutaj daję sobie zielone światło, żeby raz na jakiś czas poszaleć. I tak nam się nazbierała spoooora biblioteczka. Ale – żeby była jasność – to oczywiście nie tak, że przejrzałam wszystkie książki po angielsku dla dzieci i wybrałam 5 najlepszych na świecie całym 🙂 Lista jest bardzo subiektywna i wiele jest tu też dziełem przypadku. Trafiłam na promocję, dostałam w spadku czy prezencie lub widziałam u kogoś i tak mi się spodobała, że postanowiłam kupić.

Tak czy inaczej jeśli chcecie zacząć przygodę z angielskimi książeczkami to poniższe pozycje są godne polecenia (powiedziałabym począwszy od dwu/trzylatków i dzieci starszych) z kilku powodów:

  • fajne są historie w nich zawarte (zaskakujące, radosne, ale przy tym pouczające)
  • są nieprawdopodobnie piękne – każda w innym stylu, dla mnie to już nie „zwykłe książeczki”, ale uczta estetyczna
  • ostatnia pozycja to doskonała inwestycja – kupujesz jedną książkę, a dostajesz wiele 😉

COPY CAT

Bardzo lubię tę książkę z prostego powodu, że pomaga mi wytłumaczyć starszakowi, dlaczego jego młodszy brat chce robić wszystko to co on.

Każda strona to inna przygoda psa oraz jego naśladowcy – „copy cat”, więc estetycznie każda strona to inny świat. Cudo.

CHICKENS CAN’T SEE IN THE DARK

Historia o tym, że jak Ci mówią, że czegoś się „nie da”, to wcale nie znaczy, że tak jest. Bardzo pozytywna i przepięknie zilustrowana. Plus taka prosta nauka, że marchewki pomagają na wzrok i że z jednego warzywka można wyczarować naprawdę wiele potraw 😀

THE CROCODILE WHO DIDN’T LIKE WATER

Prosta, śliczna, nietuzinkowa. Mały krokodyli bohater bardzo chce spędzać czas z braćmi, którym w głowie tylko pluskanie się w wodzie. Problem w tym, że on wody nie cierpi. A to dlatego, że wcale nie jest krokodylem, tylko smokiem. To, że nam się wydaje, że jest tak i tak, wcale nie zawsze znaczy, że tak musi być. Bardzo ciekawa książka nagradzanego ilustratora.

ROBERTO – The Insect Architect

Estetyczny hit jak dla mnie. To właściwie zbiór niesamowitych kolaży. Książka ma niesamowicie zachęcające przesłanie do odkrywania i wykorzystywania swoich talentów zamiast „płynięcia z prądem” tego co należy i trzeba robić. Bardzo wiele mądrych wątków, więc książka idealna i dla trzylatka i dla nastolatka!

A CLASSIC STORY FOR EVERY DAY

Jeśli mielibyście posiadać w domu tylko jedną książkę po angielsku to polecam właśnie ją. Znajdziecie tam zbiór siedmiu świetnych pozycji, zilustrowanych zupełnie różnymi stylami. Każda historia świetna, każdy styl ilustracji inspirujący. To jest po prostu taka składanka hitów 😀

Rosie’s Walk /Pat Hutchins, Dogger /Shirley Hughes, Mister Magnolia /Quentin Blake, The Giant Jam Sandwich /John Vernon Lord and Janet Burroway, Mrs Pepperpot and the Treasure /Alf Prøysen and Hilda Offen, Me and You /Anthony Browne, The Bear /Raymond Briggs

Tę ostatnią kupiłam w TKMaxx w bardzo okazyjnej cenie, choć wiem, że oryginalnie tania nie jest. Żadna z nich tania pewnie nie będzie, albo przynajmniej być nie powinna bo są niesamowicie wartościowe, a za wartościowość z reguły trzeba zapłacić, ale jeśli napotkacie je kiedyś w cenie, która pozwoli Wam na zakup, to polecam bardzo, bo wychodzę z założenia, że jak już coś kupować to niech to będzie i radosne i mądre i piękne, a powyższe książki właśnie takie są!

 


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.