Wartościowa muzyka dla dzieci – propozycje w języku angielskim

Druga część wpisu o godnej polecenia muzyce dla dzieci, która wprowadzi do domu bogate środowisko muzyczne, tak konieczne do prawidłowego muzycznego rozwoju, a zarazem nie zmęczy rodzica. Sprawi mu wręcz przyjemność!

Tym razem propozycje w języku angielskim.

Mrs. Moon: Lullabies for Bedtime – Clare Beaton

To pięknie wydana książka z płytą. Chyba nawet złośliwy nie miałby się do czego przyczepić: fantastyczne ilustracje, będące zdjęciami materiałowych arcydzieł. Filc, koraliki, guziki, wstążki i cekiny oddane w tak rzeczywisty sposób, że chciałoby się je dotknąć. Na kartach książki teksty każdej z 22 kołysanek, nie ma więc wymówi by nie śpiewać razem z płytą.

No i przede wszystkim doskonałe, iście amerykańskie aranżacje znanych kołysanek, pachnące farmą, latem i słomą. Ale to nie tak, że po pierwszej już zasypiamy. W naszym domu słucha się tej płyty w leniwe popołudnie, ponieważ jest w tej muzyce coś wciągającego w narrację. Jakiś puls, który tak naprawdę nie zachęca do spania a do leżenia i marzenia.. po prostu słuchania.

I takie rzeczy to ja lubię 🙂

Muzyka do książek Barefoot Books

Od kiedy odkryłam je gdy mój pierworodny syn był niemowlęciem towarzyszą nam już na stałe. Piosenki wydane jako towarzyszce książkom wydawnictwa Barefoot Books są po prostu urzekające. Wielobarwne w brzmieniu, energetyczne ale nie nachalne, różnorodne, ale posiadające swój własny styl. Ich tematyka to tematyka świata dziecka! Aranżacje mają w sobie to coś. Są proste, ale bogate muzycznie (różne instrumentarium, wplecione dźwięki/odgłosy otoczenia, różnorodna forma piosenki, duża różnorodność harmoniczna). Są radosne. Są świetne. Tak samo świetne jak i same książki z lekko abstrakcyjnymi, żywo kolorowymi, niebanalnymi ilustracjami. Kanał Barefoor Books na YouTube to kopalnia muzyki wraz z animacjami i tekstami – troszkę w stylu karaoke. Wszystko co do szczęścia potrzebne.

Przekonajcie się sami:

Jest tego rzecz jasna znacznie więcej i na pewno znajdziecie coś dla siebie i dla swojego dziecka.

I teraz śmieszna anegdotka. Barefoot Books ma swoje chrakterystyczne, dosyć piskliwe „logo dźwiękowe”. Wyobraźcie więc moje zdziwienie sobie gdy któregoś razu nie ominęłam (zawsze do tej pory puszczałam od nr 2) pierwszej ścieżki z płyty z opisanej w pierwszym akapicie i usłyszałam….to właśnie logo. Tak! Mrs. Moon: Lullabies for Bedtime jest również wydane przez Barefoot Books. To tylko element dla którego zachęcam was do zapoznania się z tym wydawnictwem.

A więcej o książeczkach do muzykowania – czyli papierowych wersjach tych animacji poczytacie we wpisie książeczkom typu „sing-along” poświęconym: Książeczki do muzykowania – rodzicielski „lifehack”

 

Pomelody

To w zasadzie nie tylko muzyka, a komplementarny program umuzykalniający w formie aplikacji (www.pomelody.com) wypełnionej muzyką, wideo lekcjami rodzinnego muzykowania on-line, słuchowiskami, pejzażami/zagadkami dźwiękowymi, animacjami do piosenek, animowanymi wykładami dla rodziców. Jednym słowem wszystkim, co potrzebne jest, by zapewnić bogate środowisko muzyczne swoim dzieciom nie wychodząc z domu. Ale wspominam o nim w tym miejscu dlatego, że właśnie z myślą o wartościowej muzyce dla niemowląt i dzieci został stworzony.

Muzyka zrywa z tradycyjnym podejściem do utworów dziecięcych. Kolekcje utworów zostały zaprojektowane w taki sposób my maksymalnie stymulować rozwój wyobraźni, zmysłów i wrażliwości dziecka poprzez zróżnicowanie tonalne, rytmiczne, stylistyczne oraz szeroką gamę barw, form, instrumentariów. Jednocześnie opierając się na założeniu, iż dziecko uczy się poprzez naśladowanie swoich autorytetów, muzyka ta jest stworzona w taki sposób, by sprawiała przyjemność w odbiorze również rodzicowi/opiekunowi.

Kilka piosenek możecie znaleźć na Pomelodiowym kanale YouTubowym.

Ale można także kupić płyty ze śpiewnikami – tutaj podgląd śpiewnika numer trzy:

A Wy?

Macie jakieś polecenia?

P.S. A dla tych którzy nie czytali wpisu z poleceniami muzyki w języku polskim:

Wartościowa muzyka dla dzieci – propozycje w języku polskim

 


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.