PRAKTYCZNE książki, które zachwycą dzieci sztuką

Jestem praktykiem. Bardzo rzadko interesuje mnie teoria (czy to muzyki, komunikacji, sportu, sztuki, pedagogiki, duchowości), ale uwielbiam uczyć się i poznawać świat w działaniu.

To też gdy na moim Instagramie czy blogu mowa o wychowaniu przez sztukę, nie mam wcale na myśli biografii artystów, tytułów dzieł czy nazw prądów i kierunków. Tak samo gdy piszę o muzyce, to najczęściej o #wychowanieprzezmuzykowanie, a nie wychowaniu przez teorię muzyki, nutki, wiedzę o kompozytorach czy formach muzycznych. 

(Może więc #wychowanieprzezsztukowanie byłoby jakimś wyjściem 😂)

Wierzę oraz wynika to z moich pedagogicznych doświadczeń, że gdy człowiek (również ten mały) czegoś doświadczy, to potem znacznie łatwiej przychodzi mu nazwanie tego i skategoryzowanie, niż gdy zrobimy to w odwrotnej kolejności. Dlatego wprowadzam swoje dzieciaki w świat w sztuki aktywnie.

W tym wpisie podsuwam kilka pozycji książkowych, które są do tego idealną pomocą. 

Album sztuki w naklejkach

Kto nie lubi naklejek!? A tu, dodatkowo zadanie nie polega jedynie na przyklejeniu ich ot tak, ale obrazy skategoryzowane są tematycznie i opatrzone ciekawostkami. W wersji oryginalnej, angielskiej jest także więcej albumów z tej serii.

Maluję. Zeszyt do kolorowania. Polscy malarze

Podobno Bach uczył się komponowania przepisując dzieła Palestriny. To jest właśnie taki zeszyt do nauki malarstwa poprzez kopiowanie wielkich malarzy, choć – rzecz jasna,  wykorzystać można go dowolnie. 

Naklejkomania

Bardzo ciekawa koncepcja! Otóż zastane tło – nawiązujące do jakiegoś ogrodu („Zachwycające ogrody”) czy istniejącego lasu („Tajemnicze lasy”) lub ich wizerunków w formie obrazu, należy wypełnić mnóstwem malutkich naklejek – w założeniu – kierując się oryginałem zaprezentowanym z tyłu książki. W przypadku młodszych dzieci nawet „niepoprawne” 😉 jej wykorzystanie owocuje uwrażliwieniem na różnorodną estetykę poszczególnych ilustracji. Moim zdaniem idealna pozycja na podróż. Swoje egzemplarze zakupiłam w Biedronce!

Wytwórnik, Kropki plamy i odciski, Pokręcone kształty 

Kreatywność i tworzenie rozłożone na czynniki pierwsze. Są to książeczki do ćwiczenia kreatywności. Nie, że jakieś tam wielkie techniki plastyczne – wystarczy ołówek/kredki/farby. A do tego (TAK!) naklejki! Nietuzinkowe. Jestem wielką fanką Agaty Królak – autorki wszystkich tych pozycji. Warto też zaznaczyć, że od czasu do czasu pojawiają się one w Biedronce. 

I spy An Alphabet in Art

Pozycja po angielsku, albo doskonała inspiracja na wykorzystanie albbumów z reprdukcjami (jeśli takowe się znajdą w domu) lub po prostu obrazów wyszukanych w internecie. Książka ta to połączenie albumu malarstwa z popularną zabawą „I spy with my little eye” – czyli mówimy o tym co zauważyliśmy posługując się np pierwszą literą tego przedmiotu. Oczywiście wariacji jest mnóstwo – widzę coś okrągłego, coś czerwonego, coś czego jest trzy sztuki itd. W związku z tym prócz alfabetu w tej serii ukazały się także: Numbers in Art oraz Shapes in Art. 

 

 

 

Świat w obrazkach – Sztuka

To zdecydowanie najbardziej teoretyczna pozycja w tym zestawieniu. Choć część o muzyce (w ramach tej samej serii: „Świat w obrazka”) jest wypełniona ćwiczeniami i przepisami na własnoręcznie wykonane instrumenty. Mimo wszystko dobrze w domu mieć taką pigułkę, bowiem książka ta zawiera nie tylko rozdziały o malarstwie, muzyce i tańcu, ale także architekturze, rzeźbie, fotografii, filmie i teatrze, a to wszystko bardzo jasno, konkretnie i… w obrazkach. Również pojawia się w Biedronce.

 

 


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.