Polskie kolędy i zimowe piosenki w wartościowych muzycznie aranżacjach.

Zapytujecie o to jakie opracowania kolęd polecam. Więc przygotowałam zbiór, co by można było kliknąć i posłuchać po prostu 🙂

EDIT: poniższy tekst powstał w zeszłym roku, a w tym wzięłam sprawy w swoje ręce i wydałam w Pomelody taki album kolędowy jaki mi się marzył. Niebanalne, czasem wręcz zaskakujące aranżacje, zachęcające do tańca, śpiewania i grania na czym popadnie. Wpis rozpoczynam więc od moich aranżacji, a następnie przechodzę do innych wspaniałych wydań oraz piosenek świątecznych.

KOLĘDY POMELODY

 

Wybierając utwory, które znalazły się w tym albumie natknęłam się na pozycję książkową wydaną w pierwszej połowie XIX wieku o tytule: „Pastorałki i kolędy z melodyjami czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane”. I wtedy to do mnie dotarło. Nie chodzi o to, by w okresie bożonarodzeniowym zasiąść rodzinnie na kanapie przed telewizorem i odsłuchać koncertu, w wykonaniu najpopularniejszych aktualnie wokalistów. Nie chodzi nawet o to, by w Wigilijny wieczór towarzyszyła nam płyta z dobrymi wykonaniami kolęd i pastorałek. Chodzi o to, by radość z narodzenia naszego Zbawiciela znalazła swoje ujście w wesołym, rodzinnym muzykowaniu. W tańcu, śpiewie i graniu na czym popadnie. Szczególnie, gdy w naszym domu jest jakieś dzieciątko. Tym bardziej wtedy śpiewajmy mu i grajmy.

Album znajdziecie w sklepie Pomelody , a także w aplikacji Pomelody – co ma tę przewagę, że można sobie cały album przesłuchać trzy razy za darmo ;). Aplikacja dostępna jest zarówno dla Android jak i IOS.

CO JESZCZE?

Kolędy dedykowane dzieciom? Tu moja pierwsza myśl jest niezmienna od lat: Arka Noego.

Energetyczne, radosne, intrygujące brzmieniowo, świetnie zaaranżowane, a przy tym nie „przedobrzone”. Kolędy od dzieci i dla dzieci.  Tutaj <- do posłuchania we fragmentach. Na YouTube jest kilka innych utworków z tej płyty do posłuchania, tutaj -> playlista.

Zdecydowanym zeszłorocznym faworytem była płyta z kolędami wydana przez Warszawską Orkiestrę Sentymentalną. Jestem ich fanką na codzień, ale jak się okazało także od Święta 🙂 W swoim – pełnym profesjonalizmu, klasycznej elegancji i wdzięku – stylu zamknęli na swej kolędowej płycie to, co jest tego gatunku istotą. Ich aranżacje są idealnie wypośrodkowane pomiędzy starym a nowym i „prosto” piękne w brzmieniu, więc płytę można po prostu zapętlić, puścić na początku grudnia i wyłączyć dopiero na „ostatki”. Tutaj <- znajdziecie fragmenty wszystkich utworów, a tutaj <- kilka w całości.

Płytą, która w okresie świątecznym towarzyszy nam już od lat, są bardzo przyjemne, bogate brzmieniowo aranżacje Golec uOrkiestry z ich charakterystycznym góralskim posmakiem. Te akurat są dostępne na YouTube -> tutaj.

W kategorii Kolędy, ale tym razem bardzo z innego krańca wspomnę o „starej” płycie Kayah. Tu aranżacje są zdecydowanie bardziej kwieciste i ostatecznie nadają się znacznie bardziej do słuchania, niż współwykonywania. Każda z kolęd nabiera jakby innego kontekstu, poprzez różnorodne brzmieniowe zabiegi. Polecam więc bardzo jako tło soundtrack do świątecznych wieczorów. Wiele utworów z płyty dostępne na YouTube -> tutaj.

Zanim przejdę do zimowych piosenek, ogniwo łączące – czyli Mizerna Cicha w wykonaniu Kuby Badacha i Margaret. Kolęda, która tak bardzo poszła w stronę lirycznej aranżacji, że zupełnie nie nadaje się do śpiewania czy wprowadzenia dziecku w celu nauki, ale nie da się jej odmówić uroku. Mówiąc muzycznie – najbardziej ujmuje mnie tutaj ciągłe oscylowanie pomiędzy trybem mollowy i durowym, mówiąc niemuzycznie – do końca nie wiadomo, czy ten utworek jest wesoły czy smutny i tworzy to bardzo ciekawy klimat.

ZIMOWE PIOSENKI

Czyli kategoria takich utworków, które budzą we mnie żal, że nie mam w domu kominka 🙂 Tutaj nie będę się rozpisywać. Poniżej znajdziecie polskie piosenki, nasi faworyci, bo w każdej z nich jest coś wartościowego muzycznie.

 

Pięknego przedświątecznego czasu Wam życzę!

 

Anna Maria Jopek i Jeremi Przybora – Na całej połaci śnieg

Dorota Miśkiewicz i Artur Andrus – Bambino Jazzu

Mela Koteluk – Będzie kolęda

Grzegorz Turnau – Śnieg

Jeszcze dwie ukochane pozycje, niestety pousuwane z YouTuba, więc może ktoś będzie chciał namierzyć w jakimś innym miejscu. Obie piosenki duatu Ewa Małas Godlewska i Grzegorz Turnau. Pierwsza to „W kropki zielone”, a druga „Płatki, opłatki” – nie wyobrażam sobie Świąt bez nich!

 

 

 


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.