Piękne seriale dla dzieci po polsku

Jakiś czas temu polecałam całym sercem serial Puffin Rocks, jestem nim dalej zachwycona, ale pytaliście o polskie propozycje.

Tak się składa, że choć u nas w domu bajki oglądamy właściwie tylko po angielsku, to od czasu do czasu wpadnie mi w oko coś ciekawszego wizualnie i polskiej produkcji.
Oczywiście nie będę tu polecać Bolka i Lolka, Reksia, Pomysłowego Dobromira czy Zaczarowanego Ołówka, bo zakładam, że takie klasyki znacie i chcecie raczej poczytać o tym co ładnego produkuje się w Polsce współcześnie.
W moim odczuciu naprawdę nieźle się w tym obszarze prezentujemy! I choć muzyka chyba w żadnej z poniższych propozycji nie dorównuje „temu co było” to wizualnie naprawdę ładne rzeczy mamy dziś polskim dzieciom do zaoferowania. Cieszy też fakt, że trzy z tych serii dofinansowane są przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Poniżej przedstawiam więc cztery naprawdę ładne seriale animowane:

Przytul mnie

To polski serial animowany dla dzieci, który powstał na podstawie książki „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak. Serial jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i jest po prostu piękny.

Odcinki są króciutkie (ok. 5 minut), narracja spokojna nieprzestymulowana, nieprzegadana.

Serial emitowany jest w TV Puls 2 ale dostępny również na Netflix i to również w angielskiej wersji językowej.

Można polubić fanpejdż Przytul mnie na FB i śledzić gdzie jeszcze się pojawia (ostatnio płyty DVD były do wygrania w ramach konkursu, i podano także informację, że trafiły do Biedronki). Płytę DVD z 13 odcinkami – czyli pierwszym sezonem Przytul mnie można także kupić w księgarniach internetowych np. TUTAJ

Zwiastun już od dawna jest częścią naszej playlisty z wartościowymi animacjami i dobrą muzyką dla dzieci:

Pamiętnik Florki

To polski serial animowany o przygodach sympatycznej i ciekawej świata ryjówki, oparty na serii książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Serial pokazuje świat z perspektywy kilkuletniej, małej ryjówki Florentyny, która jest pilną obserwatorką rzeczywistości.

Pamiętnik Florki to najdłuższy serial, jaki udało się w Polsce wyprodukować w ciągu ostatnich wielu lat – mówiła Jadwiga Wendorff, producent i dyrektor Studia Filmowego Anima-Pol. Siła serialu polega na przedstawianiu problemów i spraw bliskich dzieciom: przyjaźni, funkcjonowania w przedszkolu, posiadania rodzeństwa, ale i smutków, rozczarowań.

Serial ukazywał się w TVP ABC, jednak sporo odcinków można znaleźć na YouTube.

Basia

Animowany serial o charakterze komediowo-edukacyjny. Główną bohaterką jest pięcioletnia Basia, znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Twórcy zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi. Seria została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Serial został także nagrodzony podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR

Odcinki w zestawie kinowym: „Basia i upał w zoo”; „Basia i Anielka”; „Basia i nowy braciszek”, „Basia i biwak”; „Basia i dziadkowie”

Żubr Pompik

Polski serial animowany, który opowiada o sympatycznej żubrzej rodzinie, a za jej pośrednictwem o polskiej przyrodzie. Serial powstał na podstawie książek Tomasza Samojlika. Producentem filmu polskie studio EGoFILM a współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Serial można oglądać na TVP VOD.

 

EDIT

Po opublikowaniu wpisu kilkoro z Was podesłało mi jeszcze jedną uroczą serię – której dotąd nie znałam, dostępną na YouTube: Parauszek

 

 

Do powstania wpisu przyczyniła się Anna Jagoda Mrożek – założycielka studia Effata Anima, instruktor, animator, plastyk i muzyk, która stworzyła wiele animowanych filmów krótkometrażowych pokazywanych m.in. w Poznaniu, Gdyni, Warszawie, Krakowie, a także za oceanem w Brazylii.


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.