Jak stworzyć własny film animowany

Wyobraźnia każdego z nas wytwarza niezliczone ilości obrazów. Coś, co na co dzień jest nierealne, w naszej głowie otrzymuje nowe życie. Nadajemy cechy ludzkie przedmiotom, tworzymy niesamowite scenerie czy podróżujemy w czasie bez ograniczeń. Zastanawialiście się kiedyś jak powołać do życia
coś, co ze swej natury jest martwym przedmiotem? Jeśli tak, to mam dla Was odpowiedź! Animacja, a dokładnie film animowany, to medium, które ma moc tworzenia iluzji i ożywiania.

Magiczne sztuczki tworzymy poprzez iluzję, w przypadku animacji poklatkowej jest tak samo. Poklatkowa, to znaczy taka, której źródłem są zdjęcia. Ruch kreujemy poprzez połączenie sekwencji zdjęć, na których kolejno fotografowana materia zmienia nieznacznie swoje położenie. Nie bez znaczenia jest tutaj ilość klatek i tempo w jakim się zmieniają. Aby na ekranie pojawił się płynny obraz, a nasze oko nie rejestrowało poszczególnych zdjęć, na jedną sekundę filmu potrzebujemy 24 klatki. Jest to zależność, dzięki której możemy kreować ruch.

Zapewne każdy zna animowane bajki, które kiedyś można było zobaczyć jako Dobranocki. Do ich stworzenia wykorzystywano różne techniki, te najbardziej znane to animacja rysunkowa, lalkowa i przedmiotowa. Jak pisze Paul Wells animacja pozwala „tworzyć sztukę niemożliwości, gdzie wszystko,
co wyobrażalne, jest zarazem osiągalne.”

Od czego zacząć? – czyli jak powstaje film

Postaram się pokazać Wam, że wspólnie ze swoimi pociechami możecie zamienić niestworzone historie na film animowany. Żeby wiedzieć jak się za to zabrać poznajmy kolejne etapy powstawania.

  • Pomysł – Najważniejszy element całej układanki, od którego wszystko się zaczyna. Inspiracją m.in. może być: życie codzienne, jakieś miejsce, historia, która się wydarzyła, książka, film czy nawet sen.
  • Scenariusz – Spisujemy przebieg naszego pomysłu krok po kroku w formie scenariusza.
  • Storyboard – To trudne słowo kryje w sobie nic innego jak scenariusz przedstawiony w formie obrazków, swego rodzaju komiks. Uwzględniamy tutaj sposób w jaki przedstawimy naszą historię: plany, kadry, ułożenia.

  • Ścieżka dźwiękowa – Warto pamiętać, że film animowany to nie tylko obraz. To co w animacji jest piękne to połączenie różnych dziedzin artystycznych m.in. plastyki i muzyki. Już podczas przygotowywania naszej historii pomyślmy o odgłosach, dźwiękach i muzyce, które mogą się pojawić. Na blogu znajdziecie wiele inspiracji do stworzenia prostych instrumentów muzycznych, które idealnie pomogą stworzyć Wam ścieżkę dźwiękową waszej
    historii.
  • Realizacja – Wiemy już co i jak chcemy pokazać, więc czas zabrać się do pracy. Ten etap wymaga dużo cierpliwości, ale dla efektu warto!
  • Montaż – skład wszystkiego w całość

Jak razem z maluchem w domu stworzyć film animowany?

Wasze maluchy lubią oglądać bajki, ekran telewizora czy komórki hipnotyzuje ich wzrok i sprawia, że Wy jako rodzice macie kilka chwil na domowe obowiązki. Jest też kolejny problem – wartościowe treści, które czasem trudno jest odnaleźć. A co jeśli dzieciaki oglądałyby własne historie, albo bajki
zrobione przez inne dzieci? Studio Filomowe Effata Anima uczy animacji filmowej na warsztatach i zachęca Was do domowej produkcji animowanej. Nie potrzebujecie drogiego specjalistycznego sprzętu. Na pewno każdy ma w domu jakiś prosty aparat, a jeśli nawet nie, to ten z telefonu również
jest idealny.

Instrukcja krok po kroku:

1. Zaczynamy od pomysłu i mini scenariusza. Do swojego filmu możecie wykorzystać gotowe elementy (domowe zabawki: pluszaki, samochody, klocki), albo stworzyć je sami ( ulepić z plasteliny, wyciąć z kolorowego papieru)

2. Sprzęt – co będzie nam potrzebne:
– aparat fotograficzny (lustrzanka / kompakt / telefon)
– statyw do aparatu, albo inna konstrukcja, która sprawi, że końcowy obraz nie będzie „roztrzęsiony”
– światło: 2 lampki biurkowe, które oświetlą z obu stron naszą scenę
– komputer z programem do montażu, albo aplikacja w telefonie
– kawałek pustej przestrzeni, gdzie ustawimy nasze mini studio, może to być np. niewielkie
biurko

3. Fotografujemy wybrane przez nas elementy, pamiętając, że 24 zdjęcia dadzą nam jedną sekundę filmu. Czyli robimy dużoooo zdjęć, na których przesuwamy nieznacznie nasze obiekty.

4. Gotowe zdjęcia łączymy w całość i dodajemy muzykę oraz dźwięki. W komputerze używamy np. darmowych programów, takich jak: iMovie albo Windows Movie Maker. Natomiast na telefonie pomocne będą aplikacje Stop Motion Maker, Animate It!, Stop Motion Studio.

PRZYKŁADY FILMÓW ANIMOWANYCH

(animacje wykonane przez dzieci w ramach warsztatów studia filmowego Effata Anima)

Podwodny świat – animacja plastelinowa + kulisy warsztatów

Animowany alfabet – animacja sylwetkowa

Podróże w czasie – animacja wycinankowa

BONUS

Studio Filmowe Effata Anima przygotowało niespodziankę dla czytelników bloga Power of Melody! Czeka na Was Flipbook, czyli animowana książeczka. To rodzaj animacji, który bardzo często pojawia się na rogu książeczki bądź zeszytu. Szablon można wydrukować w domu, wyciąć i pokolorować! Wystarczy wysłać wiadomość z hasłem #animuję na profilu Instagram @effataanima, żeby w odpowiedzi otrzymać prezent.

Wpis przygotowała Anna Jagoda Mrożek – założycielka studia Effata Anima, instruktor, animator, plastyk i muzyk. Absolwentka Grafiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina II st. w Nowym Targu (skrzypce). Zajmuje się głównie animacją i grafiką warsztatową oraz rzeźbą w drewnie, malarstwem i rysunkiem. Stworzyła wiele animowanych filmów krótkometrażowych pokazywanych m.in. w Poznaniu, Gdyni, Warszawie, Krakowie, a także za oceanem w Brazylii. Wszystkie animacje, które stworzyła do tej pory, powstały w jej domowym warsztacie.

Studio Effata Anima to autorski program edukacji filmowej z zakresu animacji poklatkowej stworzony z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym oraz uczniach szkół podstawowych i średnich. Celem jest rozwijanie pasji w młodych ludziach, rozbudzenie ich kreatywności i zachęcenie do twórczego działania poprzez animację filmową.

Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.