12 półtonów – Książka o muzyce idealna dla chłopców

Fajną książkę w domu mam, więc pomyślałam, że polecę na szybko tym, co szukają czegoś o muzyce, ale nie nudno, sucho i teoretycznie.

Każda strona to jakieś ciekawe i bardzo nietuzinkowe pytanie związane z muzyką oraz dosyć zwięzła, wypełniona konkretami odpowiedź. Wszystko w lekkim i zabawnym charakterze oraz opatrzone estetycznymi i dość charakterystycznymi ilustracjami. 

Z książki dowiecie się np. „Czy po rażeniu piorunem można zostać geniuszem fortepianu”, „Kiedy po raz pierwszy zaśpiewano hymn na stadionie”, „Czy rośliny lubią słuchać muzyki Mozarta”.

Książka raczej nie dla maluchów, ale za to mój 3,5 latek już bardzo zainteresowany jest (choć jestem pewna, że nie wszystko jeszcze „kapuje”). Intrygują go zarówno tematy jak i charakterystyczne ilustracje. Jeśli jednak miałabym polecać jakiejś konkretnej grupie wiekowej to powiedziałabym, że od 5 może 6 lat wzwyż – bez górnej granicy 😉

To wszystko razem (język, tematyka, ilustracje) sprawia, że określiłabym tę książkę jako doskonale nadającą się dla chłopców. Nie, nie, że tylko dla chłopców, ale jak najbardziej dla nich. Szczególnie właśnie dla tych dociekliwych umysłów, które zmuszane przez „Panią od muzyki” do śpiewania piosenek wtedy, gdy nie mieli na to najmniejszej ochoty, doszli do wniosku, że muzyka jest taka „dziewczyńska”.


Anna Weber – założycielka Pomelody. Jej pasją jest tworzenie wartościowych muzycznych narzędzi, które połączą rodzinę, pomogą dostrzec piękno tej pozawerbalnej muzycznej komunikacji i radość wspólnego, rodzinnego tworzenia. Jest żoną, mamą trójki synów: Antka, Stefcia i Józka, kompozytorką, licencjonowaną nauczycielką różnych programów muzycznych. Od prawie 10 lat prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi (szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców). Wraz z Olą Woźniak prowadzi na YouTube kanał Mama Lama.